09 Mart 2020 Pazartesi günü Ankara saati ile 20:47 de Başak burcunun 19 derecesinde Süper ay olarak nitelendirilen bir dolunay gerçekleşecek. Süper aylar Ay’ın yörüngesinde ilerlerken dünyaya en yakın geçtiği zamanlarda gerçekleşen dolunaylardır. 2020 yılı içinde 3 kez gerçekleşecek ve ilki 9 Mart 2020 akşamı gerçekleşecek. Dolunay haritasında yükselen Terazi burcu ve dolunay haritanın 6 – 12 ev akslarında gerçekleşiyor. Bu dolunayda Ay 12. Evde yani Balığın evinde ancak Başak burcunda, Güneş ise 6.ev de Başağın evinde ancak Balık burcunda yer alıyor. Yani evler bazında karşılıklı bir durum söz konusu ve bu bize dolunayın her zaman ki gibi karşıtlıktan doğan bir aynalık ve aynılık vazifesi görüyor. Karşımızdakinde gördüklerimizin özellikle kendimiz ile ilgili olduğunu, kendimize ışık tuttuğunu göstermekte. Dolunaylar her zaman söylendiği gibi sonlanma enerjilerini ifade ederler. Çünkü yeni aylarda tohumların ekilmesi ile başlayan işler dolunayda artık göz önündedir ve görünür olurlar.
Başak burcu Zodyak burçları içinde hizmeti, çalışmayı, titizliği, sağlığı, kılı kırk yarmayı, eleştirileri, faydalı olmayı ve faydayı elde etmeyi ifade eden bir burçtur. Titiz, huysuz, her şeyin mükemmel olması isteği nedeni ile eleştiren, her şey de ve önce kendisinde kusur bulan yapı sergiler. Balık ise rahat, tamlık bilincinde, tam olmayı, ilahiye olan inancı ve güveni, ilahi ile bir olmayı, bırakmayı, kurban olmayı, feda etmeyi, rahat ve değişken olmayı ifade eder. Bu dolunayda bu temalar ön planda olacaktır. Dolunay an haritasının yükselen burcu Terazi’nin yöneticisi olan Venüs ise yine kendi yönettiği Boğa burcunda ancak ani gelişimleri, krizleri, gerginliği ifade eden Uranüs ile tam kavuşum halinde. Dolunay ile başlayan süreçte gerek iş, gerek sağlık, gerekse ilişkiler konularında artık sonuca gelinmiş bitişler, sonlanmalar yaşanacağı gibi aynı zamanda yine başlangıçlar da söz konusu olacaktır. Bu yeni işler, yeni ilişkiler, sağlığa kavuşmalar, yeni kurulan yapılar şeklinde düşünülmelidir. 2020 yılının genel hali göz önüne alındığında tabi ki hiçbir şey çok kolay olmayacaktır. Birçok bitişler, kayıplar, hastalıklar, sonlanmalar söz konu ancak şunu da bilmeliyiz ki bu bitişler, kayıplar içinde mutlak hayırlar olacak, krizlerden fırsatlar, kayıplardan elde edilecek kazançlar doğacaktır.
2020 yılının toplamı 4 ve 4 sayısı Çince de ölüm ile eş sesli olan bir kelime imiş. Ve bu nedenle birçok yerde bu sayı kullanılmazmış. Bu bilgiyi Çince bilen bir arkadaşımdan aldım. Ve ne gariptir ki 2020 yılında Çin’den yayılan bir ölüm virüsü var gündemimizde. 12 Ocak 2020 de kesinleşen ve çok uzun yıllardır beklenen Satürn Pluto Oğlak burcu kavuşumu ile ‘’ zamanın ruhunun ‘’ çok büyük yıkımlar, ölümler, salgın hastalıklar, büyük yapıların, kurumların ve belki devletlerin, yönetimlerin kökten yıkılıp yeniden yapılanması olacağı beklenen bir durumdu. Bu süreçte ilerlerken bugün 9 Mart 2020 günü kesinleşecek dolunay aslında geçtiğimiz astrolojik senemizin son dolunayı olacak. 21 Mart 2020 günü astrolojik olarak yeni yılımız başlayacak. Ve bence bu eski yılın son dolunayında artık bitişler, yerine yenilerinin gelmesi için hayata geçecek.
Dolunay Güneş’in Neptün ile yaptığı kavuşum ve Venüs’ün Uranüs ile yaptığı kavuşumlar ile birlikte gerçekleşiyor. Venüs yine Ay düğümleri ile olumlu açılar içinde ve hala Yengeç burcunda seyrine devam eden Kuzey Ay Düğümüne gitmemiz için, aile, vatan, millet, birlik temalarını ön planda tutuyor. Aile, birlik, vatan, millet konuları şu anda hayatlarımız da çok büyük önem arz ediyor. Bireysel hayatlarda hiç beklenmeyen gelişmeler gündemimize yerleşecek gibi duruyor. Neptün ile hayallerimize giden yollarda Oğlak burucunda bulunan Plüton, Satürn, Jüpiter ve Mars’tan alacağımız destekler ile harekete geçebileceğimizi, hayallerimizi yapılandırabileceğimizi söylemekte oldukça mümkün. Ancak tabii Neptün Güneş kavuşumu ortalığın sisli puslu olabileceğini, flu bir bakış açısına da sahip olabileceğimizi gösteriyor. O nedenle, hayallerimizin peşinden giderken, gerçekleri, olabilecekleri göz önünde bulundurmamız, sis, pus içinde kaybolmadan hayallerimizi planlı, programlı bir şekilde gerçekleştirme yoluna gidelim. Hayaller peşinden gidiyoruz derken hayal kırıklıklarına uğramamak için Venüs ve Uranüs Boğa İle gerçekçi olalım. Zaten Oğlak burcundaki büyük toplaşma bunu biz istesek de istemesek de yapacaktır.
Evet kapanmakta olan bir astrolojik yılın son dolunayında geride bırakmak istediklerimizle, artık işimize yaramayan düşünce ve hareket kalıplarımızla, hayatımızın içinde görevini tamamlayan insan ve yapılarla vedalaşacağımız, hepimizin hayrına olacak bir dolunay diliyorum. Sevgi ve saygılarımla…