” İçinde bir tutam delilik olmayan hayat eksik bir hayattır. ” ♡P. Coelho

SATÜRN KOVA BURCUNDA 2020

Satürn 22 Mart 2020 günü Oğlak burcundan çıkarak diğer yönetici olduğu burç olan Kova burcuna geçiş yapacak. Kova burcu Zodyak kuşağının delilik dahi burcudur. Zamanı yöneten ve karmanın efendisi diye nitelendirilen Satürn’ün Kova yolculuğu ilk olarak 22 Mart 2020 de başladıktan sonra 14 Mayıs 2020 günü geri hareketine başlayacak ve 2 Temmuz 2020 günü bitirilmemiş görevleri yerine getirmek üzere Oğlak burcuna tekrar geri dönüş yapacak. Oğlak burcunda henüz tamamlanmamış, son görevlerini yerine getirdikten sonra 17 Aralık 2020 günü artık bir daha 29,5 yıl sonra tekrar gelmek üzere Oğlak burcuna veda edecek.

Satürn denilince aklımıza şunlar gelir: Sabır, sorumluluk, disiplin, sınırlar, limitler, karşılaştığımız engeller, korkularımız, dayanıklılık, tutarlılık, yeniden inşa etmek, yapılandırmak. Satürn’ ün mitolojide adı Kronos’ tur ve babası Uranüs’ü öldürerek onun yerine geçen zamanın yöneticisidir. Her şeyin bir gün mutlak bir sonunun olduğunu bize gösterir. Bu nedenle Satürn ayrılıkları, vedaları, ölümü, bitişleri temsil eder. Satürn’ ün olduğu yerde yalnızlık vardır. Satürn acı veren ayrılıkları, kaybetmeyi, engellenmeleri, sınırlandırılmayı, sınırları gösterdiği gibi içsel bir dinginliği de ifade eder. Satürn olduğu yer korkularımızın yüzeye çıktığı noktadır ve bu nedenle vicdan, konsantrasyon, yeni bir form getirme, düzen, yeniden yapılanmayı da temsil eder.

Satürn insanın kendisine sınırlar koyma yeteneğini gösterdiği gibi, insanı sınırlayan, zorlayan, arzu ettiklerine ulaşmasını engelleyen, önüne engeller koyan, rahatsız edici, yok edici, ayrıştıran her türlü konuyu ifade eder.Satürn benliğimizin, kişiliğimizin temellerini inşa etmemize yardımcı olur. Ruhumuzun, kişiliğimizin gelişmesi için neye ihtiyacımız var ise bunu; sınırlar koyarak, önümüze zorluklar çıkartarak, kısıtlanmalar, korkular ve deneyimler yolu ile bize öğretir. Satürn; tam olarak kim olmamız gerekiyorsa o insan olma yolculuğumuzda bize yol gösteren tam bir öğretmendir.Satürn transitleri, bize yaşam içinde gerçeği görme zamanlarını gösterir. Gökyüzündeki konumu yani transit Satürn doğum haritamızda hangi yaşam alanımıza düşüyorsa, hayatının o alanlarında, gerçeklerle yüzleşmemizi, bu alanlarda sorunlarımıza somut, akılcı, kararlı ve gerçekçi cevaplar vererek, sorumluluklarımızı almamızı ve yerine getirmemizi ister.

Satürn 20 Aralık 2017 tarihinden itibaren Oğlak burcunda yer almakta. Oğlak burcunda Satürn bize sorumluluklarımızı almayı, plan, program yapmayı, gerçekçi ve somut hedefler koyup bu hedeflerimize doğru azimle ilerlemeyi öğretiyor. Bunu bilinçli, kendi istek ve iradesi ile yapanlara ödüller büyük olacak. Ancak hala sorumluluğunun bilincine varmayıp değişime direnen, ayak uyduramayanlara da dersler ağır yerlerden geliyor ve gelecek.Satürn olduğu yerde korku temasını açığa çıkartır, o konularda engeller koyar, kısıtlar getirir ve bizi zorlar. Satürn’ün olduğu yerde rahat hareket edilemez. Bunun sebebi burada ki konu her ne ise bu konulara ciddiyetle eğilmek, gerçeklerle yüzleşmek ve gereğini yerine getirmektir. Yani Satürn bize hangi konuya işaret ediyorsa orada hayatımızı yeniden yapılandırmamızı ister. O nedenle Satürn Oğlak burcunda iken hepimize sorumluluklarımızı tam olarak üzerimize almayı, yaptığımız her işte, attığımız her adımda sorumluluğun kendimizde olduğunu kavramamızı, eğer biz yapamıyorsak bunu, çeşitli kayıplar, problemler, kısıtlamalar, hastalıklar ve zorlanmalarla öğretmeyi vaat etti ve ediyor da. Satürn Oğlak burcunda iken becerememe, kaybetme, ilerleyememe, koyduğumuz hedeflere ulaşamama, bazen de bu hedeflere takılı kalmak nedeni kendi kendimiz sabote etme ya da boyumuzu aşan hedefler koyarak kendi kendimizi engelleme gibi durumlarla karşılaşmış olabiliriz. Bütün bunların farkında olup yine de kendi sorumluluklarımıza, hedeflerimize adım adım ilerlemekten vazgeçmememiz gerekiyor. Büyük bir disiplin, ciddiyet, kararlılık ile emek vermek, çalışmak ve bunun sonuncunda da zafer elde etmek herkes için yapılması gerekendir.

Şimdi gelelim Satürn’ ün Kova burcu seyahatine : Satürn Kova burcunda da tıpkı Oğlak burcunda olduğu gibi yönetici konumdadır ve ancak Kova burcunda daha rahat hareket eder. Satürn soğuk ve kuru karakteri ile sert bir gezegendir, bizim en sert öğretmenimiz, zamanın yöneticisidir. Kova burcu eril bir burç ve doğası gereği sıcak ve nemli yapıdadır. Satürn Kova burcunda Oğlak burcuna nazaran daha rahat hareket eder ve doğasını daha rahat sergiler. Kova burcu metaforik olarak toprağın altında henüz başlamakta olan yaşamı anlatır. Henüz Koç burcunun ifade ettiği birey olunmamıştır ve kendisinden sonra gelecek olan Balığın BİR OLMA bilinci vardır. Yani topluma, kolektife aitlik vardır ancak birey olmayı öğrenmek gereklidir. O nedenle Kova ” toplum içinde ama yalnız, toplum için ama toplumdan ayrık ” olarak davranır. Yani toplum içinde ama kendi başına birey olma sürecini ifade eder.

”Cehennem ötekidir” dense de, insanın gerçek cehennemi tek başınalıktır. İnsanlarla çevrili olmak ve kendini onlara ait hissetmemek veya dışlanmış hissetmek derin bir varoluşsal acıya neden olur, demiş Jean Paul Sartre. Sanırım bu cümlede yukarı paragrafta yazdığımı anlatıyor gibi. Kendisi de bir Kova burcu olan Sartre kendisinden beklenebilecek ancak toplumun çok büyük bir çoğunluğuna çok ters gelen bir hareketle kendisine edebiyat dalında verilen Nobel ödülünü kabul etmemiştir. “Ben eserimi yaratırken yeterince ödül aldım. Nobel bana bir şey katmaz, tam aksine beni aşağıya çeker. Nobel ödülü, tanınma peşinde olanlar içindir. Ben yaptığım her şeyi severek yaptım, en güzel ödül buydu.” sözleri ile de kendisini savunmuştur.

Tarih içinde bakacak olursak 1900 lerden itibaren ;1903-1905 arası, 1932-1935 arası, 1962-1964 arası1991-1994 arası Satürn Kova burcunda idi.Bu yıllara detaylı bakıldığı zaman toplumları en derinden etkileyen devrimlerin, kurum ve kuruluşların ortaya çıktığını, bir çok yeni icat ve dünya düzeninde bir çok ilk’in yaşandığını, soğuk savaşların çıktığını, bir çok milletin bağımsızlığına kavuştuğunu, teknolojik icatların, çığır açacak teknolojik gelişmelerin olduğunu, toplumsal düzenlerde değişimler, yeni yapılar ortaya çıktığını görüyoruz. Kısaca toplumsal düzen, toplumsal haklar ve adalet, özgürlüklerin ele alınması için savaşlar, devrimler, yeni kurulan yapılar, teknolojik icatlar ve gelişimler Satürn Kova dönemleri için söylenebilecek konulardır. 1991 yılında Satürn’ün Kova burcunu son ziyaret ettiği zaman Tim Berners-Lee World Wide Web in tanıtımını yaparak dünyada çok büyük bir çığır açarak dünya üzerinde iletişimin sonsuza dek değişmesini sağladı. ( 1991 yılında cep telefonlarının ülkemize getiren kişilerle tanışmış ve ilk cep telefonu şirketinin kuruluşuna bizzat tanık olmuştum.)

Satürn’ün Kova burcuna giriş haritasını incelediğimizde Ankara’ya göre çıkarılan haritada 22 Mart 2020 saat 06:58 de Satürn Kova burcuna giriş yapıyor. Ankara ‘ya göre çıkarılan haritada yükselenin 4 derece Koç burcu olduğunu ve yükselen derecesinin Şiron ile birlikte olduğunu görüyoruz. Ve bu derece yani 4 derece Koç da 24 Mart 2020 günü de yani tam 2 gün sonra bir yeniay meydana gelecek. Bu durum Satürn Kova geçişi için özellikle Satürn’ün Kova da gerileyip tekrar Oğlak burcuna geçeceği 2 Temmuz 2020 ye kadar yaşayacaklarımızı anlatması açısından çok önemli bir yeniay olduğunu gösteriyor. Satürn Kova giriş haritasını incelediğimizde Güneşin Şiron ile birlikte 1.evde olduğunu bunun gündemimizde ki en önemli konunun yaşam, hastalık olduğunu gösteriyor. 12.evde Balık burcunda bulunan Neptün, Merkür ve Ay ile birlikte bir kaos içinde aklımızın ve duygularımızın karışık olduğunu, sisler içinde önümüzü görememek yüzünden korkularımızın çok fazla ortaya çıktığını söylememiz çok mümkün. Bu durum yaz ortalarında Satürn tekrar Oğlak burcuna geçene kadar böyle devam edecektir. Yine Uranyen prensipte haritayı incelediğimizde toplumsal hastalık konularının, toplu ölümlerin, büyük sınırlandırmaların, toplumun karantina altına alınmasının görünür olmasından da bahsetmemiz mümkün. Şu anda Satürn Kova girişi önümüzdeki yıllarda yaşayacaklarımız için bir fragman gibi. Bu konuları belki çok sert bir şekilde ifade ettim ama şu anda Satürn Oğlak burcunun son derecesinde ve balsamik ay fazında iken gerçekten çok ciddi yaşam şartları içinde olduğumuzu, içinde bulunduğumuz Corona Virüsü salgınının ne kadar ciddi boyutta olduğunu anlamamız gerektiğini düşünüyorum. Her birimiz üzerimize düşen görevleri yerine getirip maksimum çaba ile bu durumun içinden geçmeye çabalamalıyız.Sanırım burada bizlere düşen görev tamda Kova burcunun gerçek anlamının en derinden anlaşılması gerekiyor. Satürn’ün bizden istediği, gerçekten büyük ciddiyet ile herkes kendi üzerine düşen görevi, en organize şekilde toplum için ama bireysel olarak yapmak zorunda. Bu konuda bence en ufak bir boşluk, en ufak bir tolerans, en ufak bir ayrım olmamalı. İçinde bulunduğumuz durumun ciddiyeti kavranmalıdır. Bu durumda farkındalığı yüksek bireylere daha da çok iş düşüyor ve çevresini de en azından uyarılarla bilinçlendirmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Önümüzdeki dönemler de Satürn Kova transiti ile ve 21 Aralık 2020 de Kova burcunun 0 derecesinde gerçekleşecek olan Jüpiter Satürn kavuşumu ile çok farklı dönemler içinde olduğumuzu söylemek çok mümkün. İnsanlığın bilinç sıçraması için ancak bu kadar toplumsal olayların olması gerektiğine şahsi olarak inanıyorum. Satürn Kova transitinin ülkemiz başta olmak üzere bütünün hayrına olacak gelişmelere neden olması dileklerimle.

Sevgi ve saygılarımla.

Aslı Şebnem Çabuker

20 Mart 2020 Cuma