23 Şubat Pazar günü Balık burcunun 4 derecesinde Ankara saati ile 18:31 de bir yeniay gerçekleşecek.  An haritasında 5 derece Başak burucu yükselmekte ve şans noktası da yükselen derecesi ile birlikte yer alıyor yani yenilikler için bir şans var önümüzde. Ancak yükselen yöneticisi Merkür’ün Balık burcunda ve geri harekette olduğunu hatırlarsak yönetici Başak için tam karşısında ve düşük bir pozisyonda. Retro Merkür yeniaya eşlik ediyor, yani kafalar karışık şu anda. Yeniay yöneticisi Jüpiter Oğlak burucunda ve Oğlakta ki Satürn tarafından yönetiliyor. Yine yeniay yükseleni Başak burcunun yöneticisi Retro konumdaki Merkür de Balık burcunda ve dolayısı ile onu da Satürn yönetiyor. Satürn Oğlak burucunda ve yücelimde olan Mars ile bize kesinlikle ve kesinlikle harekete geçmemizi söylüyor. 25 Ocak 2020 de Kova burucunda meydana gelen yeniay ile başlatılan konular için artık kaçış yolu yok bir karara vardırılacak ve sonuçlandırılacak. Yani yine gökyüzünde sıkı bir Satürn hakimiyeti var ve Satürn bu yeniayda planlı programlı olmayı, akıl ve mantıkla hareket etmemiz gerekliliğinin altını çiziyor aslında.

 Balık burcu Zodyak kuşağının son burcudur ve astrolojik yeni yıl Mart ayındaki Koç yeniayı ile başlar. Bu duruma göre 1 yıllık döngünün son yeniayı olduğunu söyleyebiliriz. Bahara geçmek için toprağın altında ve üzerinde, gökyüzünde son hazırlıklar yapılıyor. Yani doğa yeni bir döngü için hazırlanıyor. Bu durumda bizlerinde gerçekten ne istediğimizi, nerede olmak istediğimizi, kimin yanında ya da uzağında olmak istediğimizi tam olarak netleştirmek adına durup içimize dönmemiz, son muhakemeleri yapmamız gerekiyor. Yeniay özellikle ben/sen aksında meydana geldiği içinde her türlü artık vadesini tamamlamış, bize hizmet etmeyen, kopma noktasına gelinmiş ilişkilerin masaya yatırılma, yeni yol haritaları için detaylı ve dikkatli (Retro Merkür ve Neptün dikkat! ) içe dönerek, ilahiden yardım isteyerek düşünme ve analiz zamanlarındayız. Bu bağlamda Balık gibi birlik ve sınırsızlık algısında, kimi zaman kurban bilincine girme eğiliminde olan bir burçta ve geri hareketteki Merkür ile oluşan bu yeniayda hayaller, fanteziler peşinde gitmek yerine tüm gezegenlerin Satürn yönetiminde olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Çünkü hayaller ile gerçekleri ayırt etmek, hayal dünyası içinde kaybolmak, dağınık bir zihin ile kendimizi toparlayamamak, ani gelişen olaylar ile dağılıp gitmek, aldanma, aldatılma ve mış gibi yaparak ya da ortamdaki sisli havadan etkilenip aldatma etkisinde olabiliriz. Çünkü Retro Merkür’ün ve Neptün’ün da Balık burcunda olduğunu unutmayalım. (Balıktaki Neptün ile ani şok etkisinde gelişecek olayları işaret eden Uranüs etkileşim içinde ve yeniay Mars/Uranüs orta noktasını da tetikliyor.)

Bu dönemde öz disiplin ve kararlılık ile hareket etmek zorundayız. Yoksa Satürn’ün dersleri ağır olur ve bilmediğimiz yerlerden gelecektir. Gökyüzünde Balık burcundaki Neptün İle Oğlakta bulunan Jüpiter’in ılımlı açısı yine gökyüzündeki olumlu açılar aslında bu yeniay sırasında gökyüzünden bir ilahi korumanın da bize verildiğini işaret ediyor. Yani karamsar olmadan, kurban rolüne düşmeden, hayatın önümüze getirdiği değişimlere esnek bir şekilde uyum göstererek (Balık teması ile) olabildiğince akıl ve mantık çerçevesinde, kararlılık ve disiplinle hedeflere yönelmenin zamanı.

Bu yeniay gününde aradığımız enerjinin kendi içimizde olduğunu, zorlu süreçlerden geçerken kendimize değer vererek (Venüs Koç) yaptığımız hatalardan ders çıkartarak, hedeflerimize kararlılık ve öz disiplin ile (Mars, Jüpiter Oğlak) varmak için kararlı olalım.

‘’Değişimin sırrı tüm enerjimizi eskilere savaşmaya değil, yenisini inşa etmeye odaklamaktır.’’